Skip to content
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Duyurular arrow 1 TEMMUZ Kamu Oyu Duyurumuz
1 TEMMUZ Kamu Oyu Duyurumuz Yazdır E-posta


1 TEMMUZ ULUSAL DENİZCİLİK GÜNÜ

Osmanlı İmparatorluğunun kapitülasyonlarla Türk denizlerinde, yük ve yolcu taşıma hakkını Batılı devletlere vermesinden sonra deniz ulaştırmasının büyük bir bölümü ile önemli limanların işletilmesi yabancıların elindeydi. Bu nedenle Türkler, kendi denizlerinde ticaret yapamaz duruma gelmişlerdi. Lozan Antlaşması ile Türk denizlerinde gemi işletme hakkı (Kabotaj Hakkı) Türklere bırakılmasına rağmen kabotaj hakkının tam olarak uygulanmaya konulması, 19 Nisan 1926 tarihinde TBMM’de müzakere edilerek kabul edilen Kabotaj Kanunu sonrası 1 Temmuz 1926 tarihinde gerçekleştirilmiş ve bu kanunla Türk karasularında yolcu ve yük taşıma hakkı, sadece Türk gemilerine verilmiştir. Böylece, kendi karasularında, denizlerinde tam bağımsızlığı sağlanmış Türkiye Cumhuriyeti Devleti, millî ekonomi gereğince yabancıların Osmanlı Döneminde kapitülasyonlardan yararlanarak kurdukları ticaret işletmelerini satın alarak millîleştirme (devletleştirme) girişimlerinde bulunmuş ve Türk Limanları arasındaki ulaşımın, sadece Türk bayraklı gemilerle yapılabileceğini tüm dünyaya ilan etmiştir.

Genç Cumhuriyet kurulduğu günden başlayarak, denizciliği Türkün büyük milli ülküsü olarak görmüş ve bu amaçla çalışmalar yapmıştır. Denizciliğin ancak halkta yaratılacak deniz kültürü ile gelişebileceğinin farkında olarak, 1 Temmuz
Kabotaj Kanunu, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren sadece kabotaj bayramı olarak kutlanmakla kalmamış, aynı zamanda yelken, kürek ve yüzme yarışları ile renklendirilen coşkulu kutlamalar ile gerçek bir denizcilik bayramına dönüşmüştür.
Sonraki yıllarda ne yazık ki, ilk dönemlerdeki coşkusunu kaybeden 1 Temmuz’lar genelde devlet protokolü tarafından icra edilen faaliyetler haline gelmiştir. Bir ülkenin, denizci millet olabilmesi için, öncelikle devletin denizci kimliğe sahip olması ve halkın denizcileşmesine yön vermesi gerektiğinden hareketle, hedef olarak ileri sürülen “Denizci Millet, Denizci Ülke” sloganının, mevcut yönetimin denizcileşme yönündeki kararlılığını mükemmel şekilde ifade ettiğini düşünüyoruz.

Yüzde yüz yerlileşmeyi hedef alan Milli Savunma Sanayii’miz çerçevesinde, “MİLGEM – Milli Gemi Projesi” de bu şuur ve inanç ile gerçekleştirilmiş ve bu bağlamda son yıllarda küresel manada dünyaya örnek teşkil etmiştir…

Bu milli duygular ve bilinçle hareket eden TÜRKİYE DENİZCİLİK FEDERASYONU, içinde bulunduğumuz yıldan başlayarak “1 Temmuz Ulusal Denizcilik Günü” ilan edilmesini, her yıl farklı bir tema ile, ülkenin her köşesinde denizcilik coşkusunun anaokullarından üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına, devlet kurumlarından, sade vatandaşlara kadar tüm kesimleri kucaklayacak şekilde ve şenlikler, yarışmalar, kutlamalar, konferanslarla desteklenerek sadece bir gün değil, 1 Temmuzu içine alan hafta boyunca kutlanmasını, devletimizin ve tüm halkımızın onayına sunmaktadır.

Denizci bir millet yaratmak ancak halkın bu özleme sahip çıkması ile mümkün olabilecektir. Bu nedenle, Anadolu’nun en uç köşesinde bile olsa her yaş ve her kesimden tüm vatandaşlarımızın bilincinde denizcilik kültürü oluşturmak özlem ve inancıyla yola çıkan TÜRKİYE DENİZCİLİK FEDERASYONU, “1 Temmuz Ulusal Denizcilik Günü”nde “Bismillah Vira” diyerek yola çıkarken, özel ve resmi bütün denizci kurum ve kuruluşlar ile tüm denizci ve denizi seven vatandaşlarımızı bu yolculuğa katılmaya ve destek olmaya davet etmektedir.


TÜRKİYE DENİZCİLİK FEDERASYONU

Yönetim Kurulu,

 

 

 

 

Duyurular

1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramınız Kutlu olsun.

 
Ramazan Bayramı 2017
RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN:
 
DÜNYA DENİZCİLER GÜNÜ
2017 Dünya Denizciler Günümüz Kutlu Olsun:
 
Sık Sorulan Sorular

 
1 TEMMUZ Kamu Oyu Duyurumuz

1 TEMMUZ'lar Ulusal Denizcilik Günü Olarak Kutlansın;

 
BODRUM (Yat ve Yatçılık Mevzuatı Çalıştay Sonuç Raporu)
TÜRDEF Yönetim Kurulu Başkan yardımcımız ve Bodrum Temsilcimiz Kaptan Mustafa Demiröz' ünde katılımı ile 7- 8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çalıştay sonuç raporu yayınlandı. Rapora Basın Yayın Teknik rapor alt menüsünden ulaşabilirsiniz.
 
ICS 2017 Yıllık Raporu

ICS 2017 Yıllık Raporunu Yayınladı.

 
Yakup Korkmaz Nitelikli Gemi İnsanı

Nitelikli Gemi İnsanı

 
Turkish Maritime Society of North America
YDO Mezunları Amerikada Türkiye Denizcilik Derneğini Kurdu.
 
Süleyman Savaş İmza Günü
DELEGEMİZ Müh. Süleyman SAVAŞ imza Günü.
 
TURDEF 4.OLAĞAN GENEL KURUL
(TURDEF) Türkiye Denizcilik Federasyonu 4. Olağan Genel Kurulu ve Görev dağılımı Yapıldı.


 
Gemi Adamlarına uygulanacak idari yaptırımlara ilişkin yönerge
Gemiadamları Yönetmeliği kapsamında kurulan Gemiadamları Disiplin Komisyonunun işleyişi ile gemiadamlarına ve denizcilik alanında faaliyet gösteren kılavuz kaptan, deniz trafik operatörü, denizci eğitimci ve profesyonel sualtıadamlarına uygulanacak idari yaptırımlara ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla düzenlenen “Gemiadamlarına uygulanacak idari yaptırımlara ilişkin Yönerge“ yürürlüğe girdi.
 
29 EKİM Cumhuriyet Bayramı
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN 
 
19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramımız
http://www.denizcilikfederasyonu.com/images/stories/tebrik/19%20may%FDs.jpg
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı’ Tebrik ediyoruz.
 
Adımız TÜRKİYE DENİZCİLİK FEDERASYONU
TÜRKİYE DENİZCİLİK FEDERASYONU'yuz

 
KARA CUMARTESİ


ALÇAKCA YAPILAN BOMBALI SALDIRIYI KINIYORUZ.

 
2015 Dünya Denizcilik günü
2016 Dünya denizcilik günü ülkemizde organize edilecek.
 
30.Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

 
2015 Dünya Denizciler GünüFederasyonumuz 2015 Dünya Denizciler günü Kutlama mesajını yayınladı.

 
FATİH YILMAZ'IN YAZISI
http://www.denizcilikfederasyonu.com/images/stories/YK3/YK3Resimler/fatihy%FDlmaz.jpg      FATİH YILMAZ Denizhabar.com da Denizcilik Federasyonu Çalışmaları ve gerçekleştirdiği '' DENİZCİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ÇALIŞTAYI '' ile ilgili bir makale Yayınladı.
 
Meslek Şehidimiz Ülker Büyükdere
DENİZCİLİK FEDERASYONU KAMUYA DUYURU

 


Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Cengiz Karabüber önce GMO odasının organize ettiği Kahvaltıya Gazilerimizle birlikte katıldı. Kahvaltıdan sonra hep birlikte Tuzla Sivil toplum platformunun tertiplediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katıldı.
ay 29 ekim 2016 [1024x768].jpg

SPONSARLARIMIZDuyurular

1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramınız Kutlu olsun.Ramazan Bayramı 2017 RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN:


DÜNYA DENİZCİLER GÜNÜ 2017 Dünya Denizciler Günümüz Kutlu Olsun:


1 TEMMUZ Kamu Oyu Duyurumuz

1 TEMMUZ'lar Ulusal Denizcilik Günü Olarak Kutlansın;BODRUM (Yat ve Yatçılık Mevzuatı Çalıştay Sonuç Raporu) TÜRDEF Yönetim Kurulu Başkan yardımcımız ve Bodrum Temsilcimiz Kaptan Mustafa Demiröz' ünde katılımı ile 7- 8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çalıştay sonuç raporu yayınlandı. Rapora Basın Yayın Teknik rapor alt menüsünden ulaşabilirsiniz.


ICS 2017 Yıllık Raporu

ICS 2017 Yıllık Raporunu Yayınladı.Yakup Korkmaz Nitelikli Gemi İnsanı

Nitelikli Gemi İnsanıTurkish Maritime Society of North America YDO Mezunları Amerikada Türkiye Denizcilik Derneğini Kurdu.


Süleyman Savaş İmza Günü DELEGEMİZ Müh. Süleyman SAVAŞ imza Günü.
TURDEF 4.OLAĞAN GENEL KURUL (TURDEF) Türkiye Denizcilik Federasyonu 4. Olağan Genel Kurulu ve Görev dağılımı Yapıldı.
Üye Girişi

Üye Girişi
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...
Site Yönetimi
Sitemiz ile ilgili görüşlerinizi ziyaret

Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj

Okuyucu Yorumları


KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi